Strany quiet book labuť a ježek

16.10.2018

Pojďme ušít celý list s trochu složitější přípravou i provedením. Ukážeme si, jak ušít ježka, který se schoulí do kuličky a labuť, která na zádech vozí svá mláďata.


Jak jsem zmínila v jednom z minulých článků, mám ráda přípravu na papíru. Připravila jsem si tedy papírový návrh, jak si co představuju.

Na jedné straně chci mít labuť s mládětem. Její křídla tvoří kapsu, takže mládě se může vozit na máminých zádech, nebo si skočí do vody a zaplave si samo. Na druhé straně bude ježek, který se bude umět stočit do klubíčka, protože bodliny budou ze dvou částí, přičemž jedna z částí bude pohyblivá. (Přerušovaná čára bude pouze prošití přes ježka jako další řada bodlin.)
Jako obvykle mají moje strany rozměr 23 x 21 cm, protože chci nechat 2 cm na svázání.

Když mám hotový návrh na papíře, nakreslím si šablony.
Já si většinou šablony kreslím sama, ale pokud nejste tak zdatní, dá se najít na internetu spousta šablon nebo kreslených obrázků, podle kterých si můžete tvary čehokoli obkreslit. Jen je nesmíte šířit dál, protože na většinu obrázků se vztahují autorská práva.
 

Vybavena šablonami, sepíšu si, jaký materiál budu potřebovat.
V mém případě je to na labutě: plátno a výztuha Ronar Fix Lux na stránku, Ronofix na labuťátko (chci, aby bylo měkké a jakoby plastické), bílý filc na labuť a kousek šedého na mládě, oranžový nebo červený a černý fix na zobáky (dá se to sice ušít i z filcu, ale jsou to takové titěrnosti, že je jednodušší je nakreslit). Dále si nachystám modrý filc na vodu, kousek zeleného filcu na trávu a kousíčky hnědého filcu na rákos.
Na ježka budu potřebovat: plátno a výztuhu Ronar Fix Lux na stránku a na menší část bodlin, Ronofix na větší část bodlin (budou sice přišité ke stránce, ale bude na nich prošitá ještě jedna řada bodlin a s Ronofixem bude ježek vypadat plastičtější), filc v tělové barvě na hlavu a filc v hnědé barvě na bodliny. Dále jednu větší patentku, na které se bude otáčet jeden díl bodlin a jeden menší černý knoflíček na čumáček. Také si nachystám několik výseků podzimních listů, abych stránku trošku oživila a nebyl tam jen ježek.
Dále si nachystám nitě v barvách pláten a filců. Líbí se mi, když je to stejné a co si budeme povídat, zaniknou chybky ve švech :-) Ale můžete šít i jen jednou barvou (někdo má rád kontrast) nebo monofilovou nití, pokud vám ji stroj netrhá. 

V tuto chvíli se můžu pustit do práce.
Na filc si zrcadlově nakreslím tvary podle šablon. Zrcadlově proto, že případné čáry zůstanou z rubu. Vystřihnu si z filcu všechny díly zvířátek, trávu, vodu, rákos... Labuťátka a sundávací bodliny je potřeba vystřihnout dvakrát. 

Na labuťátko, jeden díl bodlin a na stránky si nažehlím výztuhu. Na stránky řežu výztuhu o cca 8 mm menší, na aplikace stříhám výztuhu o cca 3 mm menší, aby nevylézala a nebyla vidět. Na plátno si položím výztuhu, otočím, abych měla plátno nahoře, dám na něj pečící papír (dělám to vždy, ačkoli na plátno to není nutné, je to můj zvyk, aspoň nezapomenu jindy), a potom přikládám žehličku (rozehřátou na stupeň bavlna) a mírně tlačím na jedno místo. O kousek ji posunu a zase přitlačím. Takto postupuju, dokud není výztuha na stránce celá přižehlená. Stránku nechám vychladnout a zkusím na rožku, zda se výztuha neodlepuje. Potom si přiložím výztuhu na aplikace (labuťátko a ježčí bodliny), otočím filcem nahoru, opět přiložím pečící papír a přižehluju stejně jako stránky. Aplikace jsou menší, tak nemusím žehličku posouvat.  

Rozvrhnu si, co kde na stránce bude, abych měla přibližně představu, jak to bude vypadat. Mohu si návrh ještě trochu upravit, změnit, apod. Jako základní vodítko je to dobré. A taky je to taková radůstka, když vidím, že po všem tom plánování, chystání, vystřihování a žehlení, je ta práce vidět a už mi chybí jen kousek do finále :-) 

A teď hurá na šití. Začnu odnímatelnými aplikacemi na obě stránky. Přiložím k sobě tělíčka labuťátka a sešiju k sobě. Dokreslím očičko a zobáček. Dokreslím také zobák a černou masku okolo oka velké labuti, dokud není přišitá, abych si nepokreslila podklad stránky. Potom si vezmu jednu část bodlinek, našiju na ni podle místa označení na šabloně jednu část větší patentky (na patentce se budou bodlinky otáčet), a pak sešiju oba díly bodlinek k sobě. 

Můžu jít na stránky. Začnu labutí. Rozvrhnu si, co kde na stránce bude finálně (já jsem si nakonec ještě přidala kameny, které jsem v původním návrhu neměla), a potom začnu přišívat podle toho, co je nejvíce vespod. U labutí je to rákos. Hustým cik-cakem (entlem) si našiju stonky rákosu, které jsem si před šitím zlehka předkreslila na stránku tužkou a na ně přišiju rákosové "doutníky". Našiju trs trávy, některá stébla našiju úmyslně ohnutá dolů a přes trs našiju vodu. Potom si našiju stonek rákosu vpředu a přišiju rákosový "doutník". Našiju trsy trávy, které jsou vpředu a kameny, které jsem si přidala. Nakonec začnu přišívat labuť. Nejdříve zadní křídlo, které je zvlášť. Kousek přes spodní okraj křídla položím labuť a přišiju ji tak, abych nechala mezi křídly kapsu.

První stránku mám hotovou a jdu na druhou.

Přiložím hlavu ježka a přišiju. Přidám větší část bodlin, kousek jimi překryju hlavu (cca 5 mm) a přišiju cik-cakem, aby to ještě více zdůraznilo bodliny. Slabě si naznačím (třeba křídou) kde bude prošití druhé řady bodlin a tyto prošiju. Přišiju do místa kde je označení křížkem na šabloně druhou část patentky. Dokreslím ježkovi očičko a našiju knoflíkový čumáček. Pak si rozvrhnu, kam našiju filcové výseky podzimních listů a přišiju je. Přicvaknu menší část bodlinek na patentku a vyzkouším, jak funguje. Přiznávám, zažívám u zkoušení aplikací dětinskou radost, když hejblátka fungují a v tomto případě se ježek může schovat a zase vystrčit čumák ven :-)

Nyní je třeba sešít stránky k sobě, ať je ze stránek list. Dám si stránky k sobě lícem, takže z obou stran vidím výztuhu a sešiju ze tří stran k sobě. Nechám si nesešitou pouze stranu, u které budou průchodky.

Potom list otočím jako povlak na polštář, pořádně si vytáhnu rohy, zahnu si kousky plátna na nesešité straně dovnitř a celou stránku kolem dokola prošiju v kraji. Šev je cca 1-2 mm od kraje. Naznačím si, kde budou průchodky, udělám si tam díru raznicí a přitluču průchodky.

Ohlala, list do knihy je hotov! Labuťata se vozí mámě na zádech a nebo plavou vedle ní. Ježek se může stočit do klubíčka a zase bodlinky odkrýt a vystrčit čumáček. Všechno funguje :-) 

Někdo listy lemuje, ale mně se lemování nelíbí, takže ačkoli lemovat umím, nedělám to. Také mi lemování přijde zbytečně pracné, zvlášť pro začátečníky. Nicméně dobrých návodů jak lemovat je na youtube případně ve FB skupině "Quiet Book Česká a Slovenská republika" dostatek. Kdo tedy rád lemuje, najde inspiraci a dobré návody tam.

Přeji, ať se vám knihy daří a drobotina z nich má radost i užitek :-) Mirka