Hrací kostka

24.01.2019

Hrací kostka, patří také k velmi oblíbeným hračkám dětí. Zpravidla jde o molitanovou kostku potaženou plátnem, na kterém jsou našity aktivity podobně jako v quiet book.

Moje velice šikovná kolegyně Michala Hrušková se s vámi podělila o svůj fotonávod.


Autor textu i fotografií: Michala Hrušková /Stránka na facebooku: Uchem jehly - pro děti s láskou

Pokud jste se rozhodli, že zkusíte kostku ušít sami, vytvořila jsem pro Vás fotonávod. Nejsem švadlena, netvrdím, že mé postupy jsou správné, ale osvědčily se mi a výsledek je myslím uspokojivý. Tak směle do toho!

Co budete potřebovat:

  • Molitanovou kostku (v tomto případě rozměr 20*20cm), nejlépe drží tvar, osobně s ničím jiným nepracuji (lze vyplnit i jiným materiálem, např. dutým vláknem, kuličkami, které se dávají do polštářků apod.)
  • Bavlněné látky na podklad
  • Ronofix na podžehlení (nebo jinou výztuhu, u kostek se mi osvědčila tato, za rozumnou cenu a stačí). Něko namítá, že pokud je molitanová výplň, není třeba stránky podžehlovat. Ale na podžehlené stránky se mnohem lépe našívají aplikace a navíc v hodně namáhaných místech, např. suchý zip, patentnky, šňůrky, by se mohla samotná bavlna brzy začít párat.
  • Dále pak plsti na aplikace, korálky, šňůrky, stužky, knoflíčky, barevné nitě (pokud nemáte doma zásoby a nemůžete inprovizovat, doporučuji udělat si podrobný nákres jednotlivých stránek a podle nich nákupní seznam.

A pak už hurá na to.

Nastříháme si výztuhu ve velikosti stran kostky. Totéž uděláme s bavlněnými látkami. Stříhám na každé straně cca o 1,5 cm více na sešívání.

Nažehlíme výztuhy - teplotu volíme dle doporučení výrobce, opatrně od středu do stran, aby nevznikly bubliny, které se potom špatně odstraňují. Stránky jsou připravené.  

Kostku nastřihnu a vložím chrastítko.

Pozn. Mirky - tohle se mně osobně hodně líbí a dají se takto vkládat i kulatá chrastítka. Pro děti další podnět - zvukový. Za mě opravdu skvělý nápad. Chválím Míšo :-)

Nakreslete si, jak bude stránka vypadat. Vystříhejte vše, co na stránce bude.  

Doporučuji vše, co lze, podžehlovat výztuhou. Zvýšíte tím životnost výrobku, protože dětské ručičky nejsou většinou moc jemné.  

Nikdy si nestříhám výztuhu pod aplikace přesně - plsť se při šití může maličko vytáhnout nebo pohnout, tak raději našiji na větší kousek a po ušití obstřihnu.

Hotovou aplikaci pak našiji na podklad.  

Podžehlení aplikací je podle mě nezbytné také proto, aby dobře držely např. průchodky.  

Pokud přišívám šňůrky, hlavně ty s korálky, vždy na ně myslím při sešívání a prošívám je na několika místech.  

Pozor na bezpečnost - pokud dělám např. vytahovací šňůrky skrz průchodky, zespodu podváži pevným uzlíkem.

Pro jistotu ještě přelepím tavnou pistolí. V tomto případě takto, pokud šňůrka nemusí být pohyblivá, lepím uzlík napevno k výztuze.  

Připravím si všech 6 stran kostky a rozložím tak, jak bude kostka vypadat.  

Sešpendlím strany k sobě - zde se ukáže, jak pečlivě si nastříháte výztuhu - každý milimetr je znát. Pozor, ať rohy sedí opravdu dobře.

Prošiji přesně podle hrany výztuhy. Zde jsem tuto stranu i obšila entlem. Jinak to dělám až nakonci u všech stran najednou.  

Takto vypadají dvě sešité strany. Dávejte pozor, pokud máte aplikace do kraje, abyste si je neprošili, zde např. nožky od berušky. Používám na to papírovou leukoplast, kterou si případně aplikace přilepím od kraje. 

Sešiji strany do tohoto tvaru - tímto je ta jednodušší část za mnou.

Tady je vidět, jak jsou podlepené uzlíky.   

Spojím kostku po obvodu...  

Od této části většinou beru na pomoc skleničku vína, obrním se trpělivostí a neustále si opakuji, že teď to přeci nezahodím :-D

Prošívám jen do roku, na až na okraj látky, aby rohy po otočení vypadaly dobře.  

K tomuto nemám žádnou radu. Ušila jsem už spoustu kostek, ale stále se s touto částí peru. Trpělivost a pečlivě vše špendlit.  

Sešiji tak, že nechám volné dvě strany. Pokud nevkládáte molitanovou výplň, ale např. PES kuličky, můžete nechat volnou jen jednu stranu. Ale bude se vám kostka špatně otáčet. V této fázi teprve entluji okraje. Pokud jsem to dělala průběžně, špatně se mi sešívaly rohy.  

Opatrně kostku otočím a přijde ta nejzábavnější část, kterou současně otestuji, jak pevně a kvalitně jsem kostku ušila. Porotože pokud vše drží a nepovolí, než bude kostka uvnitř, máte vyhráno.  

Našpendlím si zbylé dvě hrany a ručně sešiji monofilovou nití (pevná průhledná nit). Nepracuje se mi s ní nejlépe, kroutí se, ale vzhledem k tomu, že každá strana má jinou barvu, přijde mi praktičtější než klasická nit. Pokud ovládáte matracový steh, použijte ten. Pokud ne, sešijte jak se podaří ;-)

Hotovo! Snad byl pro vás návod alespoň trochu užitečný :-) Míša  

Ještě jednou veliké díky Míše za sdílení návodu a já přeji, ať se vám kostka podaří. Mirka