Hrací karta z mechové látky

28.09.2021

Mechové látky jsou velice oblíbené, zvlášť, když jsou s nějakým základním tiskem. Protože na nich drží aplikace s našitým suchým zipem, je s nimi jednoduchá práce na vytvoření hračky a spousta radosti při hraní. Ukážeme si jak ušít jednoduchou hrací kartu. Tuto konkrétní ocenila jedna roční cácorka :-)


Vybrala jsem si mechovou látku s rybníčkem, na kterém budou kachničky a sluníčko. Roční holčička ráda sundává a zase "přilepuje" cokoli se suchým zipem, tak může přemístit sluníčko různě po obloze a kachničky kdekoli po rybníčku nebo na trávě. 

Budeme potřebovat tento materiál:

  • mechovou látku s tiskem
  • filcové výsek kachniček 4 ks
  • filcový výsek sluníčka 2 ks
  • žlutou nit (případně modrou, pokud chcete stránku proštepovat a líbí se vám, když není nit tolik vidět)
  • žlutý suchý zip - stačí jen háčková část
  • výztuhu - já jsem použila Ronar Fix Lux, čtverec výztuhy mám o cca 1 cm menší než je mechová látka
  • něco na zadní část karty - mně vyhovuje filc 100% PES, zde konkrétně okrová barva
  • jako pomoc při šití se hodí samolepící páska Stylefix

Vezmeme si filcové výsek a vždy na jednu kachničku a jedno sluníčko našijeme suchý zip. Já přišívám entlovacím stehem (cik-cak). Ale můžete i rovným. Jen doporučím zvolit kratší steh, na mém stroji mám čtyři délky stehu  a zvolila jsem dvojku.

Potom přiložíme k výsekům druhý příslušný výsek a v kraji prošijeme rovným stehem (zde už může být delší, já jsem u sebe zvolila trojku, na kterou šiju vetšinu věcí).

Nyní si nažehlíme na mechovou látku výztuhu. Pozor! Žehlíme zásadně přes žehlící papír a bez páry! Položíme mechovou látku obrázkem dolů a na rub dáme výztuhu lepidlem k ní. Pečlivě výztuhu na mechové látce vystředíme, abychom na krajích měli přibližně stejné přesahy mechové látky. (Později budeme mechovou látku přes výztuhu zahýbat.) Položíme na výztuhu pečící papír a přes něj postupně přikládáme žehličku a přižehlujeme. Volíme spíše tlak na jedno místo, posuneme a takto pokračujeme, až máme jistotu, že výztuha rovnoměrně drží.

foto přižehlování výztuhy

Když máme přižehleno, přehneme okraje mechové látky přes výztuhu a přišijeme na rub karty filc. Pro jednodušší práci můžeme použít samolepící pásku Stylefix, kterou si na přesahy nalepíme, a přilepíme tak snadno okraje k výztuze. Budou hezky držet, takže pohodlně přišijeme filcový rub. Nemusíte se bát, po vyprání se lepidlo ztratí, není nijak závadné a ani jehle při šití nijak neškodí, "neoblemcá" ji.

foto přehnutí okrajů a přilepení Stylefixem

Podobně si můžeme Stylefixem připevnit i samotný filc na rub a v kraji rovným stehem prošijeme. 

A to je všechno. Docela rychlé a jednoduché, že? :-)

Ať se Vám šití daří